کرج - عظیمیه

بلوار کاج،بین خیابان ندای جنوبی و نیک نژاد، ساختمان بامبینو، طبقه سوم واحد ۹

۰۲۶-۳۴۰۹۰۱۵۳

شماره تماس و مشاور

همه روزه ۸:۰۰ صبح الی ۹:۰۰ شب

ساعات کاری کلینیک و مشاوره

نکاتی که درباره مراقبت و شستشوی پروتز مو باید بدانید

نکاتی که درباره مراقبت و شستشوی پروتز مو باید بدانید

شستشوی پروتز مو و مراقبت از آن، یکی از مهم ترین مسائلی است که هرکس از پروتز استفاده می کند باید بداند. طول عمر مفید پروتز مو به نگهداری و مراقبت شما از آن بستگی دارد و هرگونه اهمال کاری باعث آسیب به پروتز و در نهایت خرابی آن می شود. در این مقاله قصد داریم که نکاتی را درباره مراقبت و شستشوی پروتز مو به شما آموزش دهیم. در ادامه همراه ما باشید:

طول عمر مفید پروتز مو چقدر است؟

همانطور که می دانید، پروتز موی طبیعی از موی خود انسان ساخته می شود. بنابراین به همان اندازه که موهای طبیعی انسان آسیب پذیر و شکننده است، پروتز مو نیز می تواند در صورت عدم مراقب درست و اصولی آسیب پذیر و شکننده باشد.

به طور کلی طول عمر مفید پروتز موی طبیعی بین 1 تا 2 سال است. اگر به درستی از پروتز مراقبت کنید 2 سال، در غیر این صورت پس از 1 سال باید پروتز موی خود را تعویض کنید.

روش درست و اصولی شستشوی پروتز مو کدام است؟

همانطور که در ابتدا گفتیم، شستشوی پروتز مو از مهمترین نکته ها در نگهداری پروتز به شمار می آید. از آن جا که جنس پروتز مو از جنس موهای طبیعی انسان است، هنگام شستشو باید بسیار مراقب باشید. در ادامه نکاتی را می گوییم که با رعایت آن ها می توانید به درستی از پروتز خود نگهداری کنید.

چنگ زدن هنگام شستشوی پروتز مو

هنگام شستشوی پروتز مو در زمان استحمام، از چنگ زدن پروتز و فشار دست خودداری کنید. این کار باعث کدر و مات شدن پروتز می شود. بهتر است مقداری شامپو بر روی پروتز مو بریزید و با دستانتان موها را ماساژ دهید.

هرگز پروتز مو را با آب داغ نشویید!

استفاده از آب داغ برای شستشوی پروتز مو بسیار مضر است و باعث خرابی پروتز و از بین رفتن زیبایی آن می شود. پیشنهاد می شود برای شستن پروتز همیشه از آب ولرم استفاده کنید.

همچنین متخصصان پوست و مو، شستشوی موهای طبیعی با آب داغ را نیز منع کرده اند. این کار علاوه بر از بین بردن زیبایی موها سبب چرب شدن موها می شود.

از صابون استفاده نکنید

یکی از کارهایی که بسیاری انجام می دهند آن است که پروتز مو را با صابون می شویند. به دلیل مواد سازنده صابون استفاده از آن علاوه بر آسیب زدن به پروتز، باعث کدر شدن پروتز نیز می شود.

از شامپوهای مخصوص استفاده کنید

برای شستشوی پروتز مو از شامپوهای مخصوص یا شامپوهای که مواد شیمیایی کمتری دارند استفاده کنید. استفاده از شامپوهای بدون سولفات و نمک بهترین شامپو برای شستن پروتز مو است. مواد شیمیایی موجود در شامپوهای معمولی برای همه نوع مو، چه موهای طبیعی و چه پروتز مو مضر است.

استفاده از نرم کننده

در استفاده از نرم کننده، حد متعادل را رعایت کنید. مواد موجود در شامپوهای نرم کننده به دلیل آن که به سرعت جذب مو می شوند، می توانند به پروتز مو آسیب وارد کنند. در نتیجه نیاز به استفاده از نرم کننده در هر بار شستشو نیست.

نکاتی درباره مراقبت از پروتز مو

شستشوی پروتز مو یکی از مهمترین نکات در نگهداری پروتز است. در ادامه نکات دیگری که باعث افزایش طول عمر پروتز مو می شود را با شما در میان خواهیم گذاشت:

  • زیاد از سشوار برای خشک کردن پروتز مو استفاده نکنید. حرارت زیاد علاوه بر آسیب به پروتز، سبب آب شدن چسب پروتز نیز می شود.
  • همانطور که در مقاله های گذشته توضیح دادیم، شما می توانید پروتز موی خود را رنگ کنید. اما در نظر داشته باشید که رنگ کردن مکرر پروتز مو به دلیل وجود مواد شیمیایی در رنگ ها، سبب آسیب به پروتز می شود. اما برای دکلره کردن پروتز حتما با متخصص خود مشورت کنید.
  • رعایت بهداشت از دیگر نکات مهم در نگهداری پروتز مو است. بنابراین به طور منظم شستشوی پروتز مو را در برنامه هفتگی خود قرار دهید.
  • بهتر است از مواد فیکس کننده مو مانند: تافت، ژل، چسب مو و … استفاده نکنید، مگر در مواقع واقعا ضروری. این مواد به دلیل آن که حاوی الکل هستند سبب خشک و شکننده شدن پروتز می شوند.
  • برای شانه کردن پروتز، بهتر است از شانه هایی که دندانه های درشت دارند استفاده کنید.
  • پس از هر فعالیت ورزشی و بدنی، پروتز مو را به خوبی بشویید.
  • اگر شنا می کنید حتما از کلاه شنای مناسب استفاده کنید. کلر ماده ای قلیایی است و هم برای موهای طبیعی و هم پروتز مو به شدت مضر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *