کرج - عظیمیه

بلوار کاج،بین خیابان ندای جنوبی و نیک نژاد، ساختمان بامبینو، طبقه سوم واحد ۹

۰۲۶-۳۴۰۹۰۱۵۳

شماره تماس و مشاور

همه روزه ۸:۰۰ صبح الی ۹:۰۰ شب

ساعات کاری کلینیک و مشاوره

عوامل ریزش مو در کودکان

زمانی که می گوییم ریزش 50 تا 100 تار مو در طول روز طبیعی می باشد، مقصود ریزش موی بزرگسالان بوده و به هیچ وجه شامل کودکان در سنین کمتر از نوجوانی نمی گردد. علم پزشکی میزان پایینی از ریزش مو در سنین نوجوانی و جوانی را می پذیرد اما در سنین کودکی می تواند علامت خطری برای طاسی در بزرگسالی باشد. با این حال برخی از عوامل ریزش مو نیز محدود به سنین خاصی نبوده و در موارد نادری کودکان را نیز درگیر می کند. در این مقاله به بررسی عوامل ریزش مو در کودکان خواهیم پرداخت از این رو توصیه می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

بیماری ها و ریزش مو در کودکان

فردی که شیمی درمانی می کند و یا به مشکلات تیروئیدی مبتلاست، فرقی ندارد در چه سن و دوره ای به سر می برد. این شخص ریزش مو را تجربه می کند با این تفاوت که ریزش مو در شیمی درمانی تهاجمی و برگشت پذیر است اما در بیماری تیروئید تدریجی بوده و اصولا به عدم تراکم همیشگی موی فرد می انجامد.

بیماری های خود ایمنی یا آلوپسی آره تا

ریزش موی سکه ای شایع ترین نوع ریزش موی کودکان در سطح جهان می باشد. این ریزش مو ناشی از نوعی بیماری خود ایمنی است که گلبول های سفید در مقام دفاع از بدن و به اشتباه فولیکول های مو را مورد تهاجم قرار داده و از بین می برند. ریزش مو به صورت نقطه ای و سکه ای ممکن است تنها طی یک شب اتفاق بیفتد. با این حال پس از چندی علائم بهبودی مشاهده شده و مو مجددا شروع به رشد می کند. اما این بیماری ممکن است شامل دوره های تکرار شونده باشد.

تغذیه نامناسب

تغذیه باید به سطح فوق العاده پایینی از حیث کیفیت و کمیت رسیده باشد تا بتواند باعث ریزش مو در کودکان گردد. زیرا کودکان همچون نوجوانان دارای فعالیت های بسیار زیاد و خسته کننده نیستند و یا با عوامل ناشی از سن بلوغ مواجه نشده اند و یک انرژی کاملا نهفته در بدن خود دارند که قادر به مقابله با تبعات یک رژیم غذایی نامطلوب است. اگر تغذیه فرد طی یک دوره زمانی بسیار طولانی بی کیفیت باقی بماند، احتمال می رود به یک ریزش موی شدید بیانجامد.

طاسی ژنتیکی و اختلالات مادرزادی

مسائل ژنتیکی ممکن است به هر نحوی نمایان گردند. کودک و بزرگسال هم ندارد. طاسی نیز ممکن است ناشی از مسائل ژنتیکی و یا اقسام دیگری از اختلالات مادر زادی باشد. اصولا این دسته از مسائل غیر قابل درمان بوده و شامل درمان های دائمی و قطعی پزشکی نمی گردند.

ریزش موی سایشی و کششی

این نوع ریزش مو در دختران و کودکانی که در مناطق نامطلوب زندگی می کنند بسیار زیاد است. شرایط نامطلوب در زمان خواب و جنس ضخیم یک رخت خواب می تواند به بافت مو آسیب رسانده و به مرور زمان منجر به خورد شدن مو گردد. ممکن است ریزش مو ناشی از کشش بسیار زیاد و وسواس گونه مادران در زمان بستن موی کودک باشد. این گونه ریزش مو به صورت جزیی اتفاق می افتد و می تواند پایه ای محکم برای ریزش موی گستره در سنین بالاتر گردد.

عفونت های پوسر سر

امروزه با توجه به افزایش سطح بهداشت، مقابله جدی با شپش و انگل های بیماری زا، عفونت های قارچی و ویروسی در بستر موی سر تقلیل پیدا کرده اند و در بسیاری از مناطق ار بین رفته اند. اما همچنان امکان انتقال آنان از طریق مهدکودک ها و مدارس وجود دارد. این گونه عفونت ها نیز باید درمان شده و پس از درمان قطعی می توان به رویش مجدد مو امیدوار بود.

پروتز مو در کودکان

اصولا کاهش تراکم موی سر در کودکان به یک وضعیت بحرانی منجر نمی گردد اما دور از انتظار نیز نخواهد بود. آنچه واضح است عدم امکان کاشت مو در کودکان است. در صورتی که ریزش موی سر کودک مزمن نبوده و مشکل خاصی ایجاد نکرده است، بهتر است نگرانی را کنار گذاشته و با شناسایی عامل ریزش مو مقابله نمایید. اما اگر ریزش مو وضعیتی مزمن و جدی یافته است، پیشنهاد می شود از یک روش مناسب برای افزایش تراکم موی سر کودک استفاده کنید. پروتز مو بهترین روش درمانی در چنین مواقعی است. دقت کنید که پروتز مو با مراقبت های بهداشتی پس از الصاق تارهای موی مصنوعی همراه بوده و در صورتی که قادر به رعایت نکات بهداشتی نیستید، بهتر است از این روش نیز استفاده نکنید.

ترمیم مو در کودکان

در صورتی که از روش کاشت مو به صورت نیمه دائم که با عنوان پروتز مو شناخته می شود، برای کودک خود استفاده کرده اید باید در دوره هایی مشخص به موسسه مربوطه مراجعه نموده و اقدام به ترمیم مو نمایید. ترمیم مو در کودکان ممکن است شامل دوره های کوتاه تری گردد. با این حال به علت پایین بودن میزان تعریق پوست سر در کودکان می توان نتیجه گرفت با یک درمان موفق روبرو می شویم. پیشنهاد می شود در صورت پروتز موی کودک، توجه ویژه ای به دوره های ترمیم مو داشته باشید.

پروتز مو کودکان در کلینیک تخصصی تیامسیس

کلینیک تیامسیس به عنوان یکی از معدود کلینیک های تخصصی در زمینه پروتز مو در ایران شناخته می شود. در صورتی که پس از بررسی عوامل ریزش مو در کودکان به این نتیجه رسیده اید که برای جبران موهای از دست رفته کودک خود از  پروتز مو استفاده کنید می توانید با شماره های موجود بر روی وب سایت این کلینیک تماس گرفته و با کارشناسان ما به صورت تلفنی و حتی حضوری مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *