کرج - عظیمیه

بلوار کاج،بین خیابان ندای جنوبی و نیک نژاد، ساختمان بامبینو، طبقه سوم واحد ۹

۰۲۶-۳۴۰۹۰۱۵۳

شماره تماس و مشاور

همه روزه ۸:۰۰ صبح الی ۹:۰۰ شب

ساعات کاری کلینیک و مشاوره

عوامل ریزش موی غیر ارثی

اگر برخی از افراد یک خانواده دچار ریزش مو باشند، اصولا تجربه ریزش مو در افراد کوچتر نیز امری دور از انتظار نخواهد بود چرا  که عوامل ارثی و ژنتیکی مهمترن علل شناخته شده در جریان ریزش مو هستند. اما امان از روزی که یک فرد در یک خانواده با موهای متراکم و بسیار پرپشت احساس نماید روز به روز تراکم موهای خود را بیش از پیش از دست داده و یا اینکه با واکنش های سوال برانگیز دیگران در این رابطه مواجه گردد هرگز تجربه خوشایندی نخواهد بود. با این حال ریزش موی ساده و یا حتی پیشرفته و منجر به طاسی، همواره یک امر قابل انتظار نمی باشد و ممکن است در بسیاری از افراد در کمال ناباوری رخ دهد. اما چه چیزی می تواند باعث بروز این مشکل گردد؟ در این مقاله به بررسی عوامل ریزش موی غیر ارثی خواهیم پرداخت.

ریزش موی غیر ارثی

این گونه از ریزش مو بویژه در آقایان می تواند به هر کدام از علل ذیل و یا دسته ای از آن ها رخ دهد. این عوامل عبارتند از:

  • تغذیه نامناسب
  • مسائل روحی و روانی
  • شرایط جانبی نامطلوب

با این حال ممکن است یک فرد به علت دیگری نیز دچار ریزش مو گردد و در زمره هیچ کدام از دسته های فوق قرار نداشته باشد. بهتر است در چنین شرایطی به پزشک پوست و مو مراجعه کرده و علت اصلی این مسئله را پیدا نمود. در ادامه به تشریح شرایط مذکور و تاثیر آن بر ریزش مو خواهیم پرداخت.

ریزش مو به علت تغذیه نامناسب

منظور از تغذیه نامناسب می تواند شامل سوء تغذیه خفیف، سوء تغذیه شدید و یا رژیم غذایی ناسالم باشد. بسیاری از افراد جوامع در کشورهای جهان سوم با سوءتغذیه خفیف روبررو بوده و با مسائل عدیده ناشی از آن از جمله ریزش مو مواجه می گردند. سوء تغذیه نیز شدید می تواند نتایج بسیار ناگواری به دنبال داشته باشد و با بسیاری از بیماری های پوست و مو نیز همراه گردد.

اما یکی از مهمترین علل ریزش مو به علت تغذیه نامناسب، برخورداری از یک رژیم غذایی ناسالم است. انسان می تواند با مصرف کافئین، مشروبات الکلی، نیکوتین و نوشیدنی های گازدار، مواد مغذی موجود در غذای خود را از بین برده و باعث تحلیل استخوان ها و ضعف زیبایی پوست و مو گردد.

دریافت کامل و مناسب مکمل های دارویی از جمله ویتامین های محلول در چربی همچون ویتامین دی، ویتامین ای و از همه مهمتر روی و بیوتین به عنوان یک ویتامین محلول در آب، تاثیر بسزایی در کاهش روند ریزش مو خواهد داشت.

ریزش مو و مسائل روحی و روانی

سال هاست که پژوهشگران حفظ روحیات مثبت و افزایش سطح انرژی بدن در نتیجه حرکات ورزشی و یا شرکت در کلاس های یوگا و افزایش اعتماد بنفس را از مهمترین علل حفظ شادابی پوست و مو می دانند.

اصولا افسردگی با مشکلات بسیار زیادی از قبیل خواب بسیار کم و یا خواب های طولانی مدت، کاهش تحرک، کاهش دریافت مواد مغذی در بدن و مواردی از این قبیل همراه بوده و به عنوان یکی از مهمترین علل غیر ارثی ریزش موی سر معرفی شده است.

ریزش موی سر و شرایط جانبی نامطلوب

اصولا شرایط جانبی نامطلوب توسط اشخاص ایجاد می گردد و در آقایان بسیار شایع است. استفاده نادرست از وسایلی همچون سشوار و یا خشک کردن نامناسب موها، عدم استفاده از مواد شوینده مناسب و عدم حفظ کنترل چربی مو و پوست سر، قرار گرفتن طولانی مدت معرض نور آفتاب، استخرهای مداوم و برخورد مستقیم  کلر با مو، استفاده از شانه های فلزی و یا پلاستیکی، عدم استفاده از روغن های مناسب جهت حفظ طراوت مو را می توان به عنوان مهمترین شرایط جانبی موثر در ریزش مو معرفی نمود.

ریزش مو و استفاده از روش های ترمیمی

اکنون که در حال مطالعه این مقاله هستید، به احتمال زیاد به ریزش موی غیر ارثی ساده و یا پیشرفته دچار شده اید. اصولا بازگشت طبیعی موهای از دست رفته بسیار دور از انتظار است. با این حال شما می توانید از روش های مختلف مربوط به ترمیم مو و یا همان پروتز مو استفاده نمایید و زیبایی ظاهری خود را بازیابید.

پروتز مو در دنیای کنونی به عنوان یکی از بهترین اقدامات ممکن در جهت افزایش تراکم موی سر، طرفداران بسیاری یافته و حتی از محبوبیت بسیاری نزد بازیگران معروف در سطح جهان برخوردار است.

شما نیز در صورتی که قصد ترمیم مو دارید می توانید به مرکز ترمیم و پروتز موی تیامسیس مراجعه نموده و خدمات مربوط به پروتز مو را به بهترین شکل ممکن دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *