کرج - عظیمیه

بلوار کاج،بین خیابان ندای جنوبی و نیک نژاد، ساختمان بامبینو، طبقه سوم واحد ۹

۰۲۶-۳۴۰۹۰۱۵۳

شماره تماس و مشاور

همه روزه ۸:۰۰ صبح الی ۹:۰۰ شب

ساعات کاری کلینیک و مشاوره

ریزش مو در زمان شیمی درمانی

شیمی درمانی هرگز واژه خوشایندی نبوده و نخواهد بود. با این حال باید پذیرفت که در دنیای کنونی بسیاری از افراد با مشکلات و بیمارهای جدی و در نتیجه شیمی درمانی مواجه هستند. ما در این مقاله قصد داریم تا مبحث ریزش مو در زمان شیمی درمانی را مورد بررسی قرار دهیم.

پروتز مو نیز یکی از راهکارهایی است که پیشرفت تکنولوژی به انسان اهدا نموده و راه حل مناسبی جهت افزایش تراکم موی سر و در نتیجه بهبود صورت ظاهری و مسائل روانی بوده است. بنابراین در انتهای این مقاله، اشاره ای اجمالی به پروتز مو به عنوان یک راه حل مناسب جهت ترمیم موی سر خواهیم داشت.

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی قوی ترین روش درمانی در عرصه پزشکی و در مقابله با بیماری سرطان است. در این نوع روش درمانی، داروهای مصرفی به سلول های سرطانی در حال رشد حمله کرده و سعی می کنند آن ها را نابود سازند. اما مسئله ی اصلی این است که داروهای تجویز شده نه تنها سلول های سرطانی بلکه سلول های سالم را نیز از بین برده و مسائل بسیاری را در بدن ایجاد می کنند.

از جمله عوارض نامطلوب شیمی درمانی، ریزش موی شدید است که در اغلب موارد به یک طاسی کامل و گسترده در تمام نقاط بدن می انجامد. بدین صورت که فرد ممکن است موهای ابرو، مژه، ریش و سایر نقاط بدن خود را نیز از دست بدهد.

رویش مجدد مو پس از شیمی درمانی

فردی که شیمی درمانی کرده است تقریبا دو تا سه هفته پس از شیمی درمانی متوجه کاهش قابل توجه تراکم موی خود میگردد. در صورت شدت عوارض شیمی درمانی با توجه به قدرت بدنی فرد، ممکن است در مدت کوتاهی، طاسی کامل در نقاط مختلف بدن و محل رویش مو اتفاق افتد.

با این حال ریزش موی ناشی از شیمی درمانی به صورت دائمی نبوده و اصولا در کمتر از یک سال رویش مجدد مو آغاز می گردد. اما با توجه به مدت زمان بسیار طولانی جهت تقویت موی سر و رشد مناسب آن بویژه در بانوان، فرد مدت زمان بسیار زیادی را با مسائل روانی ناشی از طاسی سپری خواهد نمود.

ریزش مو در شیمی درمانی های مکرر

در اغلب موارد شیمی درمانی با دوره های مکرر انجام می گردد. بنابراین نمی توان انتظار داشت موها پس از مدت چند ماه از شیمی درمانی اولیه به حالت سابق بازگردند. اصولا در شیمی درمانی های جدی که به صورت مداوم انجام می گیرد، رویش مو در کل قطع شده و ممکن است برای سالیان طولانی مسائل جدی را برای بیمار به دنبال داشته باشد.

در خصوص جبران موهای از دست رفته اعم از موهای یک بیمار سرطانی و یا بسیاری دیگر از افراد جامعه، روش های خاصی پا به عرصه علوم پزشکی و بویژه پوست و مو نهاده اند. در ادامه تاثیرات هر کدام از روش های موجود را در خصوص بیماران سرطانی و مقابله با ریزش مو بررسی می کنیم.

شیمی درمانی و کاشت مو

از لحاظ منطقی نمی توان کاشت مو را در خصوص بیماران سرطانی به انجام رساند. سرطان از جمله بیماریهای خاص و بسیار حساس است که باعث می شود فرد تا آخر عمر خود تحت شرایط و مراقبت های ویژه ای زندگی کند. کاشت مو نوعی عمل جراحی و پیوند مو است که می تواند قدرت دفاعی بیمار سرطانی را جهت مقابله با بیماری خود تضعیف نماید.

اما  اصلی ترین دلیل عدم مبادرت پزشکان به کاشت مو در بیماران سرطانی، امکان حمله مجدد داروهای تجویز شده به فولیکول مو بوده و بنابراین امکان ریزش موی مجدد در سطح بسیار گسترده ای وجود دارد.

با این حال کاشت مو باید در صورتی انجام گیرد که امکان رشد مجدد مو وجود نداشته باشد. در حالی که طاسی ناشی از شیمی درمانی کاملا موقتی بوده و نباید تحت درمان های جدی از جمله کاشت مو واقع گردد.

ترمیم و پروتز مو

بهترین روش ممکن جهت بازگشت تراکم موی سر در بیماران سرطانی، استفاده از پروتز مو است. ترمیم مو با استفاده از این روش کاملا مصنوعی بوده و به هیچ وجه سلامت بیمار را در معرض خطر قرار نمی دهد. با این حال در پروتز مو، الصاق پروتزها کاملا موقتی بوده و  در صورت رشد مجدد موی بیمار، وی می تواند نسبت به برداشتن پروتزهای موجود اقدام نماید.

مرکز ترمیم و پروتز موی تیامسیس پذیرای شما بیماران عزیز برای پروتز مو و با بهترین خدمات درمانی و با قیمت مناسب خواهد بود. درصورت تمایل می توانید به صورت حضوری در موسسه فوق تخصصی ما حضور پیدا نموده و یا جهت دریافت مشاوره غیر حضوری با شماره تلفن های درج شده در همین وب سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *