کرج - عظیمیه

بلوار کاج،بین خیابان ندای جنوبی و نیک نژاد، ساختمان بامبینو، طبقه سوم واحد ۹

۰۲۶-۳۴۰۹۰۱۵۳

شماره تماس و مشاور

همه روزه ۸:۰۰ صبح الی ۹:۰۰ شب

ساعات کاری کلینیک و مشاوره

ریزش موی سکه ای چیست

ریزش موی سکه ای که در اصطلاح پزشکی با عنوان “آلوپسی آره تا” شناخته می شود، یک عارضه غیر خطرناک و در عین حال بسیار آزار دهنده است. مسائل ایجاد شده به دنبال ریزش موی سکه ای بیشتر جنبه روانی و ظاهری دارند و پزشکان پوست مو چنین عارضه ای را با عنوان یک بیماری نمی شناسند.

با این حال بروز ریزش موی سکه ای به علل مختلفی که منجر به کاهش سطح ایمنی بدن می شود ایجاد شده و باعث بروز آن در نقاط مختلف بدن که محل رویش موی طبیعی است می گردد. با این حال آزار دهنده ترین حالت ممکن در خصوص این عارضه، بروز آن در نواحی سر و صورت است.

ریزش موی سکه ای را بیشتر بشناسیم

این عارضه اصولا در سنین مختلف کودکی تا میانسالی و حتی سالمندی شایع بوده و درمان قطعی برای رفع این مشکل وجود ندارد. ممکن است موهای ریخته شده پس از مدت چند ماه و یا چند سال دوباره رشد کننده و به حالت اولیه بازگردند با این حال افرادی که دارای سابقه ریزش موی سکه ای هستند، باز هم در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند.

این عارضه به هیچ وجه قابل سرایت نبوده و عوامل ژنتیکی و ارثی تاثیر بسیاری در بروز آن دارند. این بیماری با تغییر حالات بدن از حیث سلامت جسمانی همراه نمی باشد و صرفا ممکن است با ایجاد تغییرات خفیف در سلامت ناخن ها توام گردد.

شانس بهبود این عارضه در سنین کودکی و نوجوانی بیشتر بوده اما با افزایش سن می تواند به طاسی کامل نیز بیانجامد و هرگز رو به بهبود قرار نگیرد. با این حال ابتلا به این بیماری در سنین پایین ممکن است زمینه ابتلا به ریزش مو سکه ای را برای دوره های تکرار شونده در زندگی مهیا نماید.

عوامل موثر در بروز ریزش موی سکه ای

تا کنون دلایل قطعی بروز ریزش موی سکه ای کشف نشده است با این حال پزشکان عوامل ذیل را باعث افزایش احتمال وقوع این عارضه در افراد مختلف برشمرده اند. این عوامل عبارتند از:

  • سابقه خانوادگی و عوامل ژنتیکی
  • بیماری های تنفسی بویژه آسم
  • بیماریهای مربوط به کاهش سیستم ایمنی بدن از جمله تب یونجه، درماتیک آتوپیک، بیماری تیروئید و ویتیلیگو
  • نواقص مادرزادی از جمله سندرم داون
  • کمبود ویتامین دی به عنوان یکی از عوامل موثر در بروز این عارضه نیز در حال بررسی است.

نحوه عملکرد بدن و ایجاد عارضه ریزش موی سکه ای

سیستم ایمنی بدن انسان ها وظیفه دفاع از بدن را در مقابل انواع بیماری ها و عوامل ناشناخته فیزیکی دارد. با این حال این عملکرد ممکن است به علل مختلفی دچار اختلال شده و گلبول های سفید نیز نتوانند به خوبی وظیفه دفاعی خود را به انجام برسانند. اختلال در کارکرد گلبول های سفید ممکن است با بروز بیماری های لاعلاج همراه گردد و یا عوارضی همچون ریزش مو سکه ای که منجر به مراجعه بسیاری از مبتلایان به این عارضه به مراکز پوست و مو شده است.

زمانی که گلبول های سفید در بدن یک شخص به فولیکول های بدن حمله نموده و آن ها را از کار بیاندازند، اگر در ناحیه رویش مو باشد، ممکن است به عارضه ریزش موی سکه ای منجر گردد.

ترمیم و پروتز مو

در صورتی که به عارضه ریزش موی سکه ای دچار شده اید، می توانید به جز روش های درمانی، از طرق مختلف ترمیم مو استفاده نموده و علاوه بر پوشش ناحیه آسیب دیده، زیبایی ظاهری دل چسبی را نیز به دست آورید.

دقت کنید در این خصوص هرگز مبادرت به کاشت مو نکنید، چرا که در صورت کاشت موی طبیعی، احتمال حمله مجدد گلبول های سفید به نقطه مورد نظر وجود دارد و در صورت بروز چنین عارضه ای، امکان مجدد کاشت مو وجود ندارد.

پروتز مو بهترین روش درمانی جهت ایجاد تراکم مو در نواحی آسیب دیده بوده و شما با مراجعه به یک مرکز معتبر در زمینه ترمیم و پروتز مو می توانید بهترین نتیجه ممکن را به دست آورید.

مرکز فوق تخصصی ترمیم و پروتز موی تیامسیس به عنوان یکی از معروف ترین و محبوب ترین مراکز موجود در سطح داخلی، می تواند با پروتز مو و قرار دادن موی مصنوعی در پروتزهای مشبک و الصاق آن در نواحی آسیب دیده، به بهترین شکل ممکن ترمیم مو را برای مراجعه کنندگان خود به انجام برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *