کرج - عظیمیه

بلوار کاج،بین خیابان ندای جنوبی و نیک نژاد، ساختمان بامبینو، طبقه سوم واحد ۹

۰۲۶-۳۴۰۹۰۱۵۳

شماره تماس و مشاور

همه روزه ۸:۰۰ صبح الی ۹:۰۰ شب

ساعات کاری کلینیک و مشاوره

دلایل ریزش مو در سنین پایین

زمانی که سخن از ریزش مو به میان می آید، کمتر کسی را می توان یافت که در تصورات خود ریزش موی در دوران کودکی و یا نوجوانی را تجسم کند. اما این یک حقیقت تلخ است. در برخی از شرایط ریزش مو در سنین پایین رخ می دهد و اصولا نگرانی والدین را به دنبال خواهد داشت. حال سوال این است که دلایل ریزش مو در سنین پایین چیست و چه راهکاری برای درمان آن وجود دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در زمینه دلایل ریزش مو در سنین پایین را در اختیار شما قرار دهیم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در زمینه دلایل ریزش مو در سنین پایین را در اختیار شما قرار دهیم.

دلایل ریزش مو در دوران نوزادی

ریزش مو در دوران نوزادی امری کاملا طبیعی است. نوزاد تازه متولد شده دسته ای از موهای ظریف و کاملا شکننده دارد و دارای بافتی پرز گونه است. این مو در یک برهه زمانی خاص می ریزد و در مدت زمان کوتاهی موی مقاوم تر با بافت ضخیم و محکم جایگزین می گردد. بنابراین در صورت مشاهده ریزش موی شدید نوزاد به هیچ وجه نگران نباشید.

ریزش مو در سنین خردسالی

فرد که از سنین یک و دو سالگی عبور کرده ولی راهی مدرسه نشده است در سنین خرسالی به سر می برد. ریزش مو در این دوره بسیار نادر بوده و دور انتظار است. با این حال برخی از مسائل همچون ریزش موی ناشی از مسائل ژنتیکی، شیمی درمانی و یا بیمارهای خود ایمنی از جمله ریزش موی سکه ای و یا مسائل تیروئیدی به سن خاصی وابسته نبوده و حتی ممکن است فرد را در سنین پیش از دبستان نیز درگیر نمایند.

ریزش مو در سنین کودکی

در این دوران ممکن است ریزش مو به علل مختلفی رخ دهد. افزایش استقلال و ورود کودک به یک دنیای بزرگتر و افزایش مراودات اجتماعی و همچنین فعالیت های بدنی در قالب ورزش و یا بازی های روزمره و عدم دقت در نظافت و استحمام خود باعث بروز مشکلاتی در بدن می گردد و ممکن است بافت مو را تحت تاثیر قرار دهد. این مشکلات عبارتند از:

  • عفونت های قارچی در بستر مو
  • ریزش موی کششی بویژه در دختران در سنین مدرسه
  • اختلال وسواس مو کنی به دنبال استرس بویژه در زمان امتحانات مدرسه
  • عدم تغذیه مناسب و افزایش نیاز بدن به مواد مغذی به علت افزایش فعالیت های جسمانی

علاوه بر موارد فوق می توان ریزش موی ناشی از مسائل ژنیکی، بیماری تیروئید، آلوپسی آره آتا و شیمی درمانی را نیز به این موارد افزود.

ریزش مو در سنین نوجوانی

نوجوانی با تغییرات هورمونی بسیاری در سطح بدن همراه است. در صورت عدم تعادل میان هورمون های مردانه و زنانه، فرد با ریزش موی آندروژنی مواجه می گردد. این نوع ریزش مو در سنین بالاتر نیز مشاهده می گردد اما در سنین پیش از بلوغ رخ نمی دهد. در سنین نوجوانی نیز ریزش مو ممکن است به هر کدام از علل ذکر شده در موارد بالا روی دهد. به عنوان مثال ریزش موی ارثی، سکه ای و یا ناشی از شیمی درمانی به سن خاصی محدود نبوده و در هر دوره ای از زندگی ممکن است رخ دهد.

درمان ریزش مو در سنین پایین

اصولا ریزش مو در سنین پایین شامل درمان های جدی نمی گردد. اما پزشکان با بررسی آزمایشات خاصی مربوط به مسائل جانبی همچون بیماری های تیروئیدی، عفونت ههای قارچی و یا تضعیف سیستم ایمنی بدن، مبادرت به تجویز داروهای خوراکی و یا موضعی می کنند.

ریزش موی سر در سنین پایین معمولا دوره ای بوده و پس از مدتی به صورت خود به خود حل می گردد. اما کودکان و نوجوانانی که در سنین پایین با این عارضه رو به رو بوده اند در بزرگسالی بیش از دیگران در معرض ریزش موی شدید و طاسی کامل قرار دارند.

راه حل افزایش تراکم موی سر

در سنین کودکی انجام کاشت مو توجیه پزشکی ندارد، بخصوص اینکه ریزش مو قطعی و دائمی نبوده و الگوی واحدی را ارائه نمی کند. در چنین حالتی پروتز مو بهترین روش ممکن جهت بهبود وضعیت ظاهری  تا زمان مشخص شدن وضعیت ریزش موی کودک و نوجوان خواهد بود.

پروتز مو یک روش قطعی و مقرون به صرفه برای افزایش تراکم موی سر به صورت موقت است. موی پروتز شده کاملا بر روی سر کودک فیکس شده و برای هیچ کدام از فعالیت های روزانه وی اعم از ورزش، شنا، استخر و استحمام مشکلی را ایجاد نمی کند.

در صورت تمایل می توان پس از گذشت یک سال به ترمیم مو مبادرت کرده و پروتز مو را برای یک سال دیگر نیز تمدید نمود. ترمیم مو اجباری نبوده و در صورت رفع مسائل مربوط به ریزش مو می توانید به موسسه ترمیم و پروتز مو مراجعه نموده و پروتزها را بردارید.

ترمیم مو و پروتز مو در موسسه پروتز مو تیامسیس

مرکز فوق تخصصی پروتز و ترمیم مو تیامسیس به عنوان یکی از مطرح ترین مراکز پروتز مو در ایران شناخته شده و شرایطی را به وجود آورده است تا همه افراد فارغ از سن و سال بتوانند از خدمات پروتز مو و ترمیم مو این مرکز استفاده نمایند از این رو در صورتی که کودک و یا نوجوان شما دچار ریزش مو شده و مایلید تا زمان مشخص شدن وضعیت ریزش مو وی ظاهر او به دلیل از دست دادن موهایش تغییر نکرده و از نظر روحیه ای بر روی کودک شما تاثیر منفی نگذارد می توانید از خدمات این موسسه برای این منظور استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *