کرج - عظیمیه

بلوار کاج،بین خیابان ندای جنوبی و نیک نژاد، ساختمان بامبینو، طبقه سوم واحد ۹

۰۲۶-۳۴۰۹۰۱۵۳

شماره تماس و مشاور

همه روزه ۸:۰۰ صبح الی ۹:۰۰ شب

ساعات کاری کلینیک و مشاوره

دلایل بروز موخوره و درمان آن

موی سر انسان به علت بافت ویژه و بسیار ظریف آن، یکی از آسیب پذیرترین اعضای بدن است. بیماری های مختلفی در ناحیه موی سر بروز می کنند که در علم پزشکی بیشتر به عنوان مشکلات مو شناخته می شوند. کمتر کسی را می توان در اجتماع مشاهده نمود که از مشکلات موی سر گله نداشته باشد. عده ای نازک شدن مو، برخی دیگر ریزش مو و عده بسیاری نیز از مشکلات بهداشتی همچون افزایش میزان شوره سر رنج می برند. با این حال مشکل موخوره به عنوان یکی از مسائل بسیار جدی مطرح شده است که زیبایی و سلامت موی بانوان را به شدت مورد تهدید قرار می دهد.

اما به راستی موخوره چیست؟ علت بروز موخوره چیست و چه چیزی باعث افزایش آن می گردد؟ آیا برای موخوره روش درمان قطعی وجود دارد؟ و سوال بسیار مهم دیگر که در مباحث پایانی به آن پاسخ خواهیم داد، علت مراجعه برخی از بانوان به مراکز ترمیم و پروتز مو در نتیجه مشکلات شایع مو همچون موخوره، چه می تواند باشد؟

موخوره چیست؟

موخوره را در اصلاح پزشکی تریکوپتیلوزیس می نامند. با این حال پزشکان داخلی نیز رغبت چندانی به استفاده از این اصطلاح ندارند و همچون بسیاری از افراد اجتماع، این مشکل شایع را با عنوان موخوره می شناسند و حتی مقالات علمی خود را بعضا با این عنوان به نگارش و مرحله انتشار می رسانند.

همه ما موخوره را می شناسیم. یک شکاف طولی بسیار نامطلوب است  که در بافت انتهایی مو یا همان کولیکول ایجاد می گردد. این شکاف، مو را در یک نقطه مشخص به دو و یا چند شاخه شکننده تبدیل نموده و به مروز زمان تعداد و میزان شکنندگی را افزایش می دهد.

این مشکل ابتدا به صورت عده ای محدود در برخی از موهای ضعیف تر و بعضا بلندتر رخ می دهد اما در صورت عدم درمان، به یک دسته بسیار زیاد از موهای فرد سرایت کرده و تقریبا انتهای موی فرد را دچار یک ظاهر ناخوشایند می کند.

با افزایش دسته ای موخوره، مو به شدت ضعیف شده و به مروز زمان دچار ریزش و ضعف حالت پذیری می گردد. حال سوال این است که چه چیزی باعث ایجاد موخوره می شود؟

علل ایجاد موخوره

موی انسان رابطه مستقیمی با شیوه زندگی وی و همچنین عادت های صحیح غذایی و ورزشی دارد. انسان هایی که از یک برنامه صحیح با اصول پزشکی و سلامت جسم و روح پیروی می کنند اصولا کمتر با مشکلات پوست و مو مواجه می شوند. با این حال برخی از انسان ها بدون توجه به بافت بسیار ظریف و آسیب پذیر پوست و مو، آن ها را در برابر ناملایمتی های بسیاری قرار می دهند و این امر باعث ایجاد آسیب های جدی به پوست و مو می گردد.

انسان امروزی بدون توجه به بافت چربی پوست و موی خود، از شوینده های قوی برای زدودن انواع چربی مفید و مضر از بستر موی سر اقدام کرده و با افزایش خشکی پوست سر، موجبات ایجاد موخوره را نیز فراهم می آورد.

بلند کردن غیر اصولی موی سر و همچنین استفاده از دستگاه های مدرن همچون سشوار با باد بسیار داغ، انواع اتوی مو و انواع دستگاه های فر کننده مو و همچنین تابش بیش از حد نور خورشید به موی سر و یا متقابلا عدم تابش نور آفتاب به مو و در نتیجه کاهش شدید ویتامین دی، باعث ایجاد موخوره و ریزش مو می گردد.

درمان موخوره

پزشکان هیچ گونه درمان قطعی برای موخوره ایجاد شده را تجویز نمی کنند و اصولا اقدمات ترمیمی موضعی را پیشنهاد می دهند. این اقدامات می تواند از جانب شخص و پیش از بروز موخوره نیز انجام گردد تا از کاهش تراکم موی سر به علت ریزش موی ناشی از موخوره جلوگیری شود.

ماساژ ساقه مو با انواع لوسیون ها و روغن های مجاز و دارای تاییدیه وزرات بهداشت و عدم استفاده از وسایل مدرن حالت دهی موی سر که که در بالا ذکر کردیم از جمله مهمترین اقدامات پیشگیرانه و همچنین درمانی در این عرصه می باشد.

با این حال ممکن است در صورت پیشرفته بودن سطح موخوره ایجاد شده و عدم نتیجه دهی درمان های موضعی، مجبور به کوتاه کردن موی خود تا محل اتمام موخوره گردید.

ترمیم و پروتز مو در نتیجه بروز موخوره بسیار شدید

ممکن است موخوره ایجاد شده بر روی موی سر به حدی پیشرفت کرده باشد که فرد مجبور به کوتاهی موی خود در سطح بسیار زیادی گردد. این یک خبر بسیار ناگوار برای فردیست که با هزار امید و آرزو به پزشک پوست و مو مراجعه کرده است.کوتاهی مو برای برخی از بانوان امری غیر قابل تحمل و آزار دهنده است.

از طرفی مدت زمان بسیار زیادی نیاز است تا سطح طولی موی مورد نظر به میزان قابل قبولی رشدکند و این امکان وجود دارد که در صورت بلند تر شدن مو باز هم عارضه موخوره رخ دهد.

بسیاری از بانوان به علت توجه بسیار زیاد به موی خود و تاثیر آن در زیبایی ظاهری، ترجیحا به روش های نوین افزایش تراکم و طول موی خود روی آورده اند.

از جمله مهمترین اقدامات نوین در این عرصه را می توان ترمیم مو و پروتز مو دانست که با هیچ کدام از مسائل و مشکلات مذکور از جمله ریزش، نازک شدن مو و یا موخوره همراه نمی باشد و یک جلوه طبیعی خواهد داشت. کلینیک تیامسیس آمادگی لازم را به جهت ارائه مشاوره به شما عزیزان در جهت انجام کلیه امور مربوط به ترمیم مو یا پروتز مو را دارا بوده و شما می توانید از خدمات متنوع این مجموعه نهایت استفاده را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *