کرج - عظیمیه

بلوار کاج،بین خیابان ندای جنوبی و نیک نژاد، ساختمان بامبینو، طبقه سوم واحد ۹

۰۲۶-۳۴۰۹۰۱۵۳

شماره تماس و مشاور

همه روزه ۸:۰۰ صبح الی ۹:۰۰ شب

ساعات کاری کلینیک و مشاوره

جلوگیری از نازک شدن موها

موی انسان یکی از جنبه های زیبایی و یکی از ارکان اعتماد به نفس وی بشمار می رود و بروز هرگونه مشکلی مانند نازک شدن موها و یا حتی ریزش مو میتواند در چهره و حتی اعتماد به نفس افراد تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. حجم موی سر می تواند چهره ای جذاب را برای انسان ایجاد نماید چرا که امکان تغییر حالات صورت به دنبال تغییر حالات مو فراهم می گردد.

بسیاری از ما تصور می کنیم جنبه زیبایی مو تنها در بانوان حائز اهمیت است و این باور غلط ریشه در افکار سنتی مردمان ما دارد. با این حال امروزه توجه به مو اعم از حجم و حالات آن در آقایان نیز اهمیت ویژه ای یافته است.در سالیان اخیر و با توجه به شواهد موجود، بیشترین آمار مراجعه کنندگان به مراکز ترمیم و پروتز مو ( و یا مراکز کاشت مو ) را آقایان تشکیل می دهند.

در این مقاله علاوه بر بررسی اجمالی علل نازک شدن موها خواهیم پرداخت تا در صورتی که شما نیز با این مشکل دست و پنجه نرم میکنید بتوانید از علل و راه های درمان آن اطلاع کسب نمایید.

علت نازک شدن مو چیست؟

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که با نازک شدن موی سر در مقطعی از زمان، شاهد کاهش حجم شدید مو و ریزش آن شده باشید. در برخی از مواقع نازک شدن تارهای مو می توانند علل خارجی و در برخی دیگر از شرایط، علل فیزیولوژیکی و یا روانی داشته باشند با یکدیگر علل عمده نازک شدن تارهای مو را مرور می کنیم.

 • مسائل ژنیتیکی و ارثی
 • بارداری و شیردهی
 • کاهش وزن شدید در یک دوره زمانی کوتاه
 • کاهش سطح سیستم ایمنی بدن
 • عفونت های پوستی در ناحیه سر
 • بروز تغییرات هومونی
 • رسیدگی بیش از حد به موها
 • استفاده از محصولات شوینده بهداشتی و آرایشی غیر استاندارد
 • استرس زیاد و افزایش سطح هورمون کورتیزول در بدن
 • عدم دریافت مناسب ویتامین های محلول در آب و محلول در چربی بخصوص آهن، فولیک اسید و روی
 • محکم بستن موی سر

درمان نازک شدن موها

انواع درمان های مختلف دارویی و یا خانگی جهت افزایش ضخامت مو وجود دارد که در برخی از موارد با نتیجه مناسبی نیز همراه می شوند. درمان نازک شدن و همچنین ریزش مو را با توجه به درمان های خانگی و بدون نیاز به نسخه پزشکی و یا در نتیجه مشاوره با متخصص پوست و مو می توان به دو روش درمان های اولیه و درمان های پیشرفته تقسیم بندی نمود. این روش ها را می توان به طرق ذیل معرفی کرد.

درمان های ابتدایی و اولیه نازک شدن موها

این درمان ها شامل تمام موارد بدون خطر و یا کم ریسکی هستند که با توجه به تجربه اشخاص دیگر و تحقیق و تفحصات به عمل آمده در عرصه درمان نازک شدن مو، در منزل قابل انجام می باشند.

درمان های ابتدایی و اولیه نازک شدن مو بسیار کم هزینه و بی دردسر هستند اما مدت زمان زیادی نیاز است تا نتیجه مطلوب را از درمان مورد نظر به دست آورید.

اقدامات ابتدایی را می توان شامل موارد ذیل دانست:

 • ماساژ درمانی پوست سر که باعث افزایش خونرسانی در محل ریشه مو و دریافت مواد مغذی توسط ریشه می گردد.
 • استفاده از روغن های ترمیم کننده و تقویت کننده بافت مو همچون روغن زیتون، روغن بادام، روغن جوجوبا و یا ارگان که در محصولات تجاری مربوط به مو نیز مورد استفاده واقع می گردند.
 • استفاده از مکمل های غذایی بویژه آهن، اسید فولیک، اسیدهای چرب امگا 3 و 6 و همچنین مکمل روی می تواند بسیار نتیجه بخش باشد.
 • استفاده از داروی ماینوکسیدیل که توسط اداره غذا و داروی بهداشت امریکا تایید و بدون نسخه پزشک نیز در دسترس است.

درمان های پیشرفته نازک شدن موها

در صورتی که قصد درمان پیشرفته نازک شدن موی سر را دارید می توانید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه نمایید. پزشک متخصص پوست و مو حسب مورد و با توجه به نتایج به دست آمده از آزمایشات شما، روش های دارویی و درمانی را معرفی می کند.

از جمله داروهای تجویز شده در این عرصه باید به اسپیرنولاکتون، فیناستراید و کوتیکو استروئید اشاره کرد. استفاده از لیزردرمانی با یک روش تخصصی نیز در مراکز مختلف درمانی به عمل می آید.

کاهش حجم موی سر و استفاده از روش ترمیم و پروتز مو

توجه داشته باشید که در صورتی که اقدامات به موقعی را به جهت درمان نازک شدن موهای سر خود انجام ندهید این احتمال وجود دارد که ریزش مو نیز گریبانگیر شما شود اما جای هیچ نگرانی نیست امروزه با پیشرفت تکنولوژی های مختلف در زمینه ترمیم مو ابزار و تجهیزات مختلفی به وجود آمده اند که به شما برای بازگردانی موهای از دست رفته تان کمک میکنند. یکی از این روشها پروتز مو است.

امروزه این روش از محبوبیت بسیاری برخوردار بوده و بسیاری از پزشکان نیز به بیماران خود این روش را پیشنهاد می کنند. در صورت تمایل می توانید به موسسه ترمیم و پروتز موی تیامسیس مراجعه نموده و خدمات مربوط به پروتز مو و ترمیم مو را در شرایط بسیار مطلوب بهداشتی، مهارت پزشکی و امکانات پیشرفته درمانی دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *