کرج - عظیمیه

بلوار کاج،بین خیابان ندای جنوبی و نیک نژاد، ساختمان بامبینو، طبقه سوم واحد ۹

۰۲۶-۳۴۰۹۰۱۵۳

شماره تماس و مشاور

همه روزه ۸:۰۰ صبح الی ۹:۰۰ شب

ساعات کاری کلینیک و مشاوره

آیا کاشت مو عوارض دارد؟

موی سر انسان اعم از موی بانوان و آقایان، یکی از مهمترین ارکان زیبایی آنان به شمار می رود. کاهش حجم مو در صورتی که روندی جدی در پیش داشته باشد، می تواند مشکلات روانی بسیاری را برای فرد ایجاد نموده و با مسائل شخصی و اجتماعی خاصی درگیر کند. به دنبال حل چنین مسائلی بسیاری از پرشکان راه های مختلفی را جهت درمان ریزش مو  پیشنهاد میدهد. این در حالی است که در موارد حادتر کاشت مو یکی از مواردی است که پزشکان برای جایگزینی موهای از دست رفته پیشنهاد میدهند و بر روی آن مانور بسیاری انجام میدهند از این رو است که امروزه تمامی افراد جامعه با تبلیغاتی همچون کاشت مو به خوبی آشنایی دارند.

در صورتی که تصمیم جدی به جبران موهای از دست رفته خود گرفته اید و می خواهید یک جایگزین مناسب اعم از طبیعی و یا مصنوعی را انتخاب نمایید، بهتر است با ما همراه شوید و عوارض کاشت مو را مطالعه کنید. با این حال بهتر است در ابتدا اشاره ای اجمالی به چگونگی انجام این کار داشته باشیم.

کاشت مو چیست؟

کاشت مو نوعی عمل جراحی محسوب می گردد که در اتاق عمل و با اعمال داروهای بی حسی موضعی و بیهوشی کلی و زیر نظر یک تیم جراحی انجام می گردد. این کار به روش های مختلفی صورت می پذیرد؛ با این حال پیوند موی طبیعی به ناحیه رویش مو و اتصال به فلیکول، عملکردی یکسان بوده و موهای پیوند خورده در صورت عدم مواجهه با عوارض جدی کاشت مو، همچون موی طبیعی قادر به رشد و نمو خواهند بود.

عوارض عمومی کاشت مو

زمانی که سخن از عوارض کاشت مو به میان می آید، عوارض جدی و بسیار خطرناک و بعضا غیر قابل جبران مد نظر است نه عوارض طبیعی و معمولی که پس از عمل جراحی و به علل مختلف پزشکی و فیزیولوژیک رخ می دهد.

در خصوص کاشت مو نمی توان عوارضی همچون درد نسبی در ناحیه پیوند و یا پیشانی را عارضه ای جدی دانست. تورم و التهاب نیز اگر در حد معقول و قابل کنترلی اتفاق بیفتند، عارضه جدی محسوب نمی شوند. احتمال تهوع، استفراغ، سرگیجه، افزایش نسبی ضربان قلب و مواردی از این قبیل نیز به علت مصرف داروی بیهوشی و مسکن های قوی وجود دارد.

اما مواردی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، عوارض جدی و بسیار مهمی در عرصه کاشت مو بوده و باید توسط پزشکان متخصص در این زمینه بررسی گردند.

عوارض جدی و خطرناک کاشت مو

این عوارض را می توان به سه دسته مختلف تقسیم بندی نمود. این موارد عبارتند از:

  1. حساسیت به داروهای بی حسی موضعی
  2. عوارض اتاق عمل: عوارضی که به عنوان مسائل جدی در اتاق عمل مطرح می گردند، اصولا در تمامی اعمال جراحی زیبایی و غیر زیبایی یکسان بوده و شامل مواردی از قبیل افزایش شدید ضربان قلب، افزایش فشار خون، وقوع مشکلات قلبی، عروقی و تنفسی و سنکوپ می گردد.
  3. عوارض بعد از عمل: مهمترین عوارض کاشت مو را باید در مسائلی که پس از کاشت ایجاد می گردد جست و جو نمود. متاسفانه پس از طی نمودن مراحل بسیار سخت و نفس گیر عمل جراحی و کاشت مو، بیمار ممکن است با هر کدام از مسائل ذیل مواجه شده و نه تنها نتیجه ای مطلوب از کاشت مو به دست نیاورد، بلکه سلامت جسمی و روانی خود را نیز در معرض آسیب قرار دهد.

این عوارض عبارتند از:

  • درد بسیار جدی به همراه خونریزی موضعی
  • اِدِم و یا خیز ( تجمع مایعات در زیر پوست )
  • خارش مزمن و ایجاد دلمه های خونی در قسمت های تحت درمان
  • سرفه و سکسه های بسیار شدید و بسیار آزار دهنده
  • امکان ایجاد عفونت در ناحیه گیرنده و همچنین در ناحیه برداشت گرافت ها
  • نکروز و قطع خونرسانی در برخی از نقاط به علت اشتباهات پزشکی، ایجاد اسکار و یا بافت گلوله مانند زخم به صورت دائمی، آسیب دائم به اعصاب موجود در ناحیه مورد نظر، ریزش موی شوکی و یا افلوویوم، خونریزی، باز شدن بخیه ها و التهاب فولیکول ها به عنوان عوارض جدی کاشت مو به روش FUT
  • تُنُک شدن و نامتوازن شدن بانک مو، دفن شدن فولیکول ها به نقاط عمیق تر، کیست های زیرپوستی و ریزش موی شوکی به عنوان عوارض جدی کاشت مو به روش FIT

کاشت مو بهتر است یا پروتز مو؟

اکنون که با عوارض جدی و بعضا غیر قابل جبران کاشت مو آشنا شده اید، تصمیم گیری نهایی با شماست. شما می توانید طی یک پروسه طولانی، هزینه های بسیاری را تقبل کرده، درد بسیاری را تحمل نمایید، با عوارض طبیعی و جدی کاشت مو دست و پنجه نرم کنید و در نهایت ممکن است به نتیجه مطلوب خود دست پیدا نکنید.

با این حال می توانید پروتز مو و یا همان اصطلاح عامیانه پزشکان متخصص در این زمینه با عنوان ترمیم مو را انتخاب کرده و بدون هیچ کدام از دردسرهای فوق الذکر مبادرت به جبران موهای از دست رفته خود نمایید. در صورت تمایل می توانید جهت پروتز مو و یا ترمیم مو به موسسه فوق تخصصی تیامسیس مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *