کرج - عظیمیه

بلوار کاج،بین خیابان ندای جنوبی و نیک نژاد، ساختمان بامبینو، طبقه سوم واحد ۹

۰۲۶-۳۴۰۹۰۱۵۳

شماره تماس و مشاور

همه روزه ۸:۰۰ صبح الی ۹:۰۰ شب

ساعات کاری کلینیک و مشاوره

آلودگی هوا و تاثیر آن بر ریزش مو

آلودگی هوا و تاثیر آن بر ریزش مو یکی از عواملی است که امروزه بسیاری از افراد ساکن کلان شهر ها و یا شهر های صنعتی با آن مواجه هستند . آلودگی هوا علاوه بر مو بر دیگر اعضای بدن نیز تاثیر منفی می گذارد . اما هدف ما در این مقاله صحبت درباره آلودگی هوا و تاثیر آن بر ریزش مو است .
کافی است یک روز به مرکز شهر بروید . پس از بازگشت به خانه , با استفاده از یک دستمال مرطوب صورت خود را تمیز کنید , اگر به دستمال نگاه کنید متوجه آلودگی های تیره رنگ بر روی دستمال می شوید . آلودگی هایی که تا قبل از تمیز کردن بر روی صورت شما قرار داشتند . در مورد موها نیز این گونه است و باید پس از قرار گرفتن در معرض آلودگی سریعا به شستشوی آن اقدام کنید .

تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی و شادابی موها

آلاینده های موجود در هوا و ذرات جامد مضر معلق در هوا بر روی پوست و موی انسان می نشیند و آن ها را دچار آسیب می کند . مواد مضر و گاها سمی مانند سرب , روی , مس , آرسنیک و مونواکسید کربن باعث آسیب هایی چون خشکی و شکنندگی , کدر شدن و آسیب رساندن به ریشه موها می شود .
ذرات معلق با قرار گرفتن بر روی پوست و نفوذ به لایه های زیرین باعث آسیب رسانی به ریشه موها و در نتیجه ریزش مو می شوند .

پیشگیری از آسیب دیدن موها

برای پیشگیری از آسیب دیدن موها , قبل از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا , از مواد حالت دهنده مو و انواع ماسک ها و سرم ها استفاده نکنید . این مواد به خاطر موادی که در ساخت آن ها استفاده شده است حالت چسبندگی به موها می دهد . و همین امر باعث جذب مواد آلاینده بر روی موها می شود .

آیا ریزش موها در اثر آلودگی هوا افزایش می‌یابد؟

به دلیل آن که موها محافظ خاصی ندارند , به شدت مستعد آسیب های ناشی از آلودگی هوا قرار دارند . دوده ها و گازهای سمی که به واسطه وسایل نقلیه به هوا وارد شده اند , همچنین گرد و غبار پوست سر را تحریک می کند و باعث خشکی و آسیب دیدگی آن می شود .

آلاینده های موجود در هوا

امروزه آلودگی هوا و تاثیر آن بر ریزش مو یکی از دغدغه های اقراد به حساب می آید . آلاینده های موجود در هوا به دو قسمت گازهای سولفور دی اکسید , نیتروژن , کربن مونواکسید و …, و ذرات جامد معلق در هوا مانند هیدروکربن ها , سرب و آرسنیک و .. تقسیم بندی می شوند .
همه این ترکیب ها مضر و سمی هستند و به ساقه و ریشه مو آسیب جدی وارد می کنند . اما آسیب رسانی بیشتر توسط ذرات معلق ایجاد می شود تا تاثیر گازها بر روی مو .
اگر سریعا پس از قرارگیری در معرض آلودگی به شستشوی موهایتان اقدام نکنید , ذرات جامد معلق بر روی پوست و موی شما باقی می ماند . به لایه ها زیرین نفوذ می کند و در نهایت به ریشه موها می رسد .
اگر از موهایتان به درستی مراقبت نکنید به مرور دچار طاسی دائمی خواهید شد .

مطالب مفید بیشتر : زیبایی به روش پروتز مو

کاهش تاثیرات آلودگی بر موها

اگر ساکن کلان شهر ها و یا شهرهای صنعتی هستید , بیشتر در معرض آلودگی قرار دارید . برای مراقبت از موهایتان و پیشگیری از ریزش مو اقدامات زیر را جدی بگیرید و رعایت کنید :
1. اگر قرار است به مرکز شهر بروید از حالت دهنده ها و ماسک موها استفاده نکنید .
2. تا جای ممکن رفت و آمد به مکان هایی که در معرض آلودگی هوا هستند را کاهش دهید .
3. برای آن که از تماس مستقیم ذرات با موهایتان جلوگیری کنید , در صورت امکان از شال و یا کلاه جهت پوشاندن موهای خود استفاده کنید .
4. پس از بازگشت به خانه سریعا موهای خود را با شامپوهای ملایم بشویید .
5. هرگز با موهای خیس و مرطوب از خانه خارج نشوید . رطوبت موها باعث جذب و نفوذ آلودگی می شود .
6. از محصولات آرایشی که ضد آلودگی یا دارای آنتی اکیدان هستند استفاده کنید . این محصولات یک لایه محاظ بر روی پوست سر شما ایجاد می کنند و مانع از رسیدن ذرات به پوست سر می شوند.
7. برای شستشوهای موهایتان از نرم کننده های عمیق استفاده کنید . این نرم کننده ها برای ترمیم مو های آسیب دیده بسیار مناسب هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *